Po dokonaniu prac remontowych zawsze nadchodzi czas na porządki. Należy pozbyć się niechcianych pozostałości materiałów, czyli innymi słowy, czas na wywóz gruzu https://gruz-trans.pl/wielkopolska/wywoz-gruzu-poznan/. Coraz więcej firm oferuje specjalistyczne usługi w tym zakresie, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z budowlanymi śmieciami po odbiorze? Jeśli tak, to z pewnością odpowiemy na to pytanie obszernie. Zobacz jak wygląda ten proces, od początku do końca.

W odróżnieniu od klasycznych odpadów, gruz nie trafia na wysypisko, stąd też nie wolno go wyrzucać do śmietnika. Okazuje się, że niepotrzebne przez nas elementy są przetwarzane i służą ludzkości. Żeby to się stało, gruz musi przejść cały proces. Wszystko zaczyna się od remontu, przeprowadzki lub rozbiórki. Cegły, beton, drewno i wiele innych materiałów ląduje w workach big – bag lub kontenerach. Po skończeniu prac, pracownicy zajmujący się takimi odpadami zabierają worki i kontenery, a następnie relacja na linii firma – klient indywidualny dobiega końca. Warto dodać, że odbiór gruzu nie jest usługą regulowaną w związku z czym osoba fizyczna lub przedsiębiorca ma pełne prawo do wyboru usługobiorcy (w odróżnieniu od odbioru klasycznych odpadów).

Wywóz gruzu – co się dzieje w kolejnych etapach?

Gdy załadowany samochód wyrusza z kontenerem, musi on trafić we właściwe miejsce, czyli na składowisko. Cały załadunek na przyczepie jest zabezpieczony specjalną siatką, co gwarantuje dostarczenie gruzu w całości. W tym aspekcie stosowane są wszelkie obowiązujące normy bezpieczeństwa.
Gdy gruz jest na miejscu, czas na separację, czyli oddzielenie gruzu czystego, gruzu zmieszanego i zanieczyszczonego. Materiały są poddawane także separacji magnetycznej, która oddziela zbrojenia od reszty. Następnie czas na sortowanie

Jeśli chodzi o późniejsze kroki, nastał najwyższy czas na recycling, ponieważ materiały budowlane są cennym surowcem, który zasługuje na drugie życie. Aby dokonać recyclingu potrzeba kruszarki i przesiewacza. Druga z wymienionych maszyn oddziela od cegieł i betonu drewno, metal i pozostałe zanieczyszczenia. Kruszarka to natomiast maszyna z wielką mocą. Jak wskazuje sama nazwa, służy ona do rozdrabniania go do dowolnej postaci. Jeśli gruz przejdzie dwa etapy, można powiedzieć, że mamy do czynienia z kruszywem budowlanym.

Wykorzystanie gruzu

Przede wszystkim gruz jest wykorzystywany do rekultywacji wyrobisk, które nie są już aktywne. W praktyce oznacza to, że odpady budowlane służą do renowacji zniszczonych terenów i nadania im nowego życia. Innym celem wykorzystania gruzu jest wyrównywanie terenu (czyli w fachowej nomenklaturze niwelacja) lub jego podnoszenie. Kruszywo budowlane, które powstaje w procesie recyclingu, służy do budowania fundamentów, dróg, a nawet mostów. Ekologiczne rozwiązanie sprzyja nie tylko oszczędnością, ale przede wszystkim chroni naturalne zasoby przed zanieczyszczeniem. Kruszywo z recyklingu może zastąpić kruszywo w betonach zwykłych. To świetny substytut, który spotykamy na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Czym tak naprawdę jest gruz?

Często używamy pojęcia „gruz”, do końca nie zdając sobie sprawy jak jest ono rozległe. Według definicji jest to odpadowy materiał budowlany, do których zalicza się także ceramika budowlana, kafle, tynk, cegły, dachówki, pustaki, czy elementy posadzki oraz glazury. Także pozostałości po budynkach nazywamy gruzem, a najczęściej towarzyszą im także drewno, suporeks, styropian i wiele innych. Gruz korzajony najczęściej z cegłą to tak naprawdę grupa materiałów, które możemy określić jako odpady poremontowe i pobudowlane. Jak się okazuje, nawet one mogą okazać się przydatne.

Jak sprawdzić, gdzie trafi gruz?

Niektóre z firm wywozowych prezentują ewidencję wytworzonych odpadów oraz karty przekazania odpadów. Dokumenty te są gwarancją, że odpady budowlane trafią w odpowiednie miejsce, a z całą pewnością nie wyląduje w lesie lub miejscu szkodliwym dla środowiska. Ponowne przetwarzanie materiałów to praktyka połączona z ideą, więc wartości mające kolosalną przyszłość.

Jestem przekonany, że teraz wywóz gruzu https://gruzlux.pl/wielkopolska/wynajem-kontenerow-poznan/ będzie dla Ciebie bliższym tematem. Świadomość tego, co dzieje się z odpadami budowlanymi powinna odwodzić od zamiarów wyrzucania ich do śmietnika, a wzbudzić większą ufność wobec wyspecjalizowanych firm, które zajmują się recyclingiem. Pamiętajmy, że mandaty za niewłaściwe przechowywanie i wyrzucanie odpadów to relatywnie wysokie koszty, których chcielibyśmy uniknąć, tak samo, jak zanieczyszczenia środowiska.

Warto sprawdzić: https://gruzowo.pl/wywoz-gruzu-poznan/