Zaczynasz myśleć o nauce czytania dla swojego dziecka? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę podczas nauki?

Nauka czytania dla dzieci – o czym pamiętać?

Wybierając książki, które mają wspomóc naukę czytania należy dopasować do wieku dziecka. Często w sklepach występują takie podziały wiekowe:

  • 0–2 lata
  • 2–4 lata
  • 4–6 lat
  • 6–8 lat
  • 8–12 lat
  • 12 lat +

Pierwsze czytanki można samemu czytać dziecku już od pierwszych miesięcy. Samo czytanie dla dzieci jest już czynnością, do której powoli się przyzwyczajają. Potem przechodzimy na łatwe ćwiczenia z maluchem, które zostaną opisane poniżej. Co ważne nauka czytania dla dzieci powinna być rozpoczęta przez rodziców lub opiekunów.

Co może pomóc w nauce czytania?

Niezwykle ważne jest, aby dziecko przed rozpoczęciem nauki czytania umiało podstawową analizę i syntezę sylabową. Co to oznacza? Dziecko powinno umieć podzielić na sylaby wyrazy, np. ko-le-żan-ka i dokładnie powiedzieć co słyszy, gdy podajemy wyraz dzieląc go na sylaby. Do nauki czytania można użyć różnych rekwizytów i sposobów. Głównie to nauka czytania sylabami. Poniżej opisujemy kilka z nich:

  • Obrazki i packa na muchy – to gra do nauki czytania dla kilku osób. Warto przygotować obrazki oraz packi na muchy. Prowadząca osoba podaje nazwę przedmiotu z obrazka i dzieli wyraz na sylaby, a zadaniem dziecka jest jak najszybciej pacnąć właściwe zdjęcie.
  • Cyferki – to gra w której pokazuje się  dziecku cyfrę albo kartkę z odpowiednią liczbą kropek. Zadanie dziecka to wymyślenie słowa, które ma tyle sylab.
  • Pierwsza sylaba – zabawa z piłką. Polega na podaniu do dziecka piłki i wskazanie pierwszej sylaby np. sam – …? Zadaniem dziecka jest dokończyć słowo.
  • Sylabowe klocki duplo – należy wziąć klocki oraz papierową taśmę kolejno nakleić na nie i zapisać sylaby. Dziecko ma przez tę metodę nauki czytania uczyć się łączyć w słowa na klockach.
  • Jakiej sylaby brakuje? Dorosły mówi wyraz i pomija jedną sylabę, zadanie dziecka to wypowiedzenie brakującego elementu, np. kom-___-ter.

Wszystkie te metody mają pomóc się uczyć dziecko czytać. Początki nauki czytania sylabami sprawdza się u większości dzieci.

Kiedy nauczyć dziecko czytać?

Wielu specjalistów twierdzi, że im dziecko jest młodsze, tym łatwiej chłonie wiedzę, w tym nauki pisania, czy czytania. Łatwiej jest zacząć naukę czytania u czterolatka, niż u siedmioletniego dziecka. Warto znaleźć najbardziej efektywną metodę nauki czytania – sylabową, globalną czy fonetyczno-literowo-barwną. Metody nauki czytania zostały wskazane powyżej. Należy nastawić się na to, że nauka może potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wszystko jest zależne od temperamentu dziecka oraz tego jak będzie zainteresowane nauką. Istotne jest również podejście rodzica do “lekcji” w domu, a także kreatywności. Składanie wyrazów można ćwiczyć za pomocą książki do nauki czytania.

Warto nauczyć dziecko czytać, zanim pójdzie do zerówki w przedszkolu. Wtedy też obowiązkowo poznaje poszczególne litery.

Od ilu minut nauki czytania zacząć?

Nauka czytania powinna być dla dziecka pewnego rodzaju zabawą. Warto spędzać systematycznie kilkanaście do kilkudziesięciu minut dziennie, aby dziecko nie poczuło się zmęczone.

Umiejętności dziecka nie powinny być rozwijane na siłę. Warto przekonać do tego dziecko wprowadzać nowe metody czytania i próbować małymi kroczkami, aby dziecko się nie nudziło. Na początku zaleca się tworzyć proste zdania i krótkie zdania na kilka minut pracy. Nie warto zabijać dziecięcej pasji oraz entuzjazmu do poznawania świata.

Czy Wy również rozpoczynaliście czytanie od nauki czytania sylabowego? Jakie metody nauki czytanie Wy preferujecie przy swoich dzieciach?