Zimowe mrozy zmuszają do sięgania po ciepłe odzienie wierzchnie. Mogą to być kurtki, lecz mają one mniej elegancki charakter, w związku z czym wielu dorosłych mężczyzn decyduje się na płaszcze. Na co zwrócić uwagę, by wybrać idealny wariant na tę porę roku?

Materiał i długość

Z całą pewnością najlepsze płaszcze powinny być z wełny, gdyż są wtedy dobre jakościowo i będą optymalne na różne warunki – zarówno nieco cieplejsze zimowe dni, jak i zdecydowanie niższe temperatury. Poszczególne modele mogą też posiadać domieszkę cennego kaszmiru. Należy natomiast omijać odzienia z syntetycznych materiałów, gdyż nie będą one przepuszczały powietrza, przez co mogą powodować nadmierne pocenie się. W kontekście długości za płaszcze męskie uznaje się z reguły odzienia sięgające przynajmniej do połowy pośladków. Lepiej by nie przekraczały natomiast poziomu kolan, gdyż będą wtedy podatne na zabrudzenia i zwykle nie prezentują się zbyt dobrze. Szczególnie muszą na to uważać panowie niskiego lub średniego wzrostu, ponieważ dłuższy płaszcz optycznie skróci jeszcze ich nogi.

Dopasowanie

Jednym z ważnych wyborów jest dobór płaszcza jednorzędowego lub dwurzędowego. Na tej decyzji powinna zaważyć kwestia sylwetki danej osoby. Warianty dwurzędowe będą odpowiednie tylko dla ludzi szczupłych, gdyż poszerzają posturę, dzięki czemu takie osoby będą wyglądały na lepiej zbudowane. Nie będzie to jednak dobre rozwiązanie dla panów z brzuszkiem, którzy powinni również unikać elementów ubioru mocno dopasowanych i przylegających do ciała. Wybierając krój płaszcza warto zwrócić też uwagę na to, czy zwykle pod nim nosi się wiele innych ubrań, gdyż warianty mocno dopasowane będą się wtedy niekorzystnie odkształcały.

Klasyczne modele

Wśród płaszczy męskich pojawia się kilka klasycznych wersji, które od lat cieszą się popularnością. Są to choćby tzw. dyplomatki, które są z reguły jednorzędowe i sięgają do okolic kolan. Jest to doskonałe wierzchnie okrycie choćby na eleganckie uroczystości czy dla mężczyzn chodzących na co dzień w eleganckich garniturach. Do bardziej formalnych strojów może pasować także bosmanka, a więc dwurzędowy, wełniany płaszcz, który posiada charakterystyczne, otwarte klapy.

W kontekście mniej oficjalnych okazji, dobrze sprawdzą się płaszcze typu trencz z charakterystycznym kołnierzem oraz pasem. Oprócz tego dostępne są też bardziej wymyślne i ekstrawaganckie modele, które mogą się nadawać na co dzień, lecz lepiej nie wybierać ich na ważne uroczystości. Wszystko zależy od naszej inwencji.