Tłusta cera może być wyjątkowo wymagająca. Często wiąże się ona z występowaniem różnego rodzaju niedoskonałości. Latem dodatkowo skóra tłusta ma wyraźną skłonność do błyszczenia się, a z czasem narażona jest na powstawanie różnych stanów zapalnych. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o tłustą cerę, by była ona rozświetlona, nawilżona i wyjątkowo piękna!

Oczyszczanie skóry tłustej

Skóra tłusta wymaga codziennego, wyjątkowo dokładnego oczyszczania. Każdego ranka należy używać delikatnych myjących kosmetyków, takich jak łagodne żele lub pianki myjące, które dokładnie oczyszczą wymagającą skórę. Wieczorem należy przede wszystkim doczyścić skórę z pozostałości po makijażu i zanieczyszczeniach, które osadzają się na skórze w ciągu całego dnia – do tego celu sprawdzą się dwufazowe płyny micelarne, które doskonale “wyłapują” pozostałości po kosmetykach kolorowych, kurz i pyłki. W ciągu upalnych dni z pomocą przyjdzie także kwiatowy tonik rozjaśniający, który delikatnie oczyści i nawilży naskórek. Minimum raz w tygodniu warto wykonać manualne oczyszczanie naskórka przy pomocy drobnoziarnistego peelingu oraz wykonać maseczkę oczyszczającą na bazie węgla lub glinki.

Nawilżanie cery tłustej

Cera tłusta – wbrew powszechnym opiniom – wymaga regularnego i dokładnego nawilżania. Na co dzień możemy stosować delikatne produkty o kremowo-żelowej konsystencji, które świetnie się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Dodatkowo niezbędne jest olejowanie skóry olejkami, które wykazują działanie natłuszczające i przeciwzapalne (np. olejek z kwiatu pomarańczy, olejek herbaciany). Dobre nawilżenie zapewni żel aloesowy, który nie tylko nawadnia skórę, ale również wykazuje działanie antybakteryjne. Nie należy stosować produktów silnie wysuszających, które w dłuższej perspektywie mogą znacznie zaostrzać objawy zapaleń. W przypadku zaobserwowania pogorszenia się stanu skóry (np. występowaniu większej ilości niedoskonałości, ból lub objawy infekcji skórnych) należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa, który pomoże w dobraniu właściwej terapii dla cery tłustej.