Nawodnienie
American College of Sports Medicine zaleca, aby ludzie pili około 0. 5L płynu na przynajmniej dwie godziny przed treningiem, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie i dać organizmowi czas na wydalenie nadmiaru wody. Eksperci zalecają, aby sportowcy zaczęli pić w początkowej fazie treningu i w regularnych odstępach czasu, aby przyjmować płyny w tempie, w którym tracą je w wyniku pocenia się. Ale w takim razie co pić podczas treningu aby zapewnić organizmowi optymalne warunki?
Paliwo dla organizmu
Węglowodany znajdujące się w słodzonych napojach sportowych dostarczają energii i pomagają opóźnić nieuchronne uczucie zmęczenia czekające nas w trakcie lub po treningu. Testy laboratoryjne wykazały, że 6% węglowodanów (14 gramów węglowodanów na 240ml wody) jest optymalną ilością węglowodanów do przywrócenia energii z powrotem do organizmu.
Elektrolity lub minerały
Są to takie składniki jak sód, potas i chlorki, które sportowcy tracą w wyniku pocenia się. Kiedy ciało traci dużą ilość wody (jak w przypadku wykonywania ćwiczeń), jest ważnym aby uzupełnić elektrolity które są łatwo dostępne w postaci np. saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie.
Naukowcy z American College of Sports Medicine twierdzą jednak że podczas ćwiczeń trwających krócej niż jedna godzina, różnica w wydajności pomiędzy ćwiczącymi, którzy piją napoje zawierające węglowodany i elektrolity, a tymi, którzy piją zwykłą wodę jest niemal niedostrzegalna.